Supervisor Certificate Program Participants

CURRENT CLASS

*Completed all SCP components and will graduate August 6, 2021

FY2020 Class*
  • Vidal Almanza -Master Advisor, Student Affairs
  • Alisha Ard -Financial Analyst, Finanace & Administration
  • James Blankenship -Tutoring Specialist , Learning Labs, Student Affairs
  • Riley Davis -Assistant Campus Manager/Special Projects
  • Sarah Haywood -Financial Aid Specialist, Student Assistance
  • Aaron Hesson -Senior IT Technician, IT
  • Kristen Klas -Degree Audit Specialist, Admissions & Records
  • Aaron Lopez -Senior Lab Tech, Heating, Air Conditioning and Refrigeration Tech
  • Poornima Rao -Manager, InnovATEBIO, National Biotech Education Center
  • Amanda Richmond -Transcript Evaluator, Admissions & Records
  • Mary Roby -ACCelerator Special Programs Coordinator, ACCelerator
  • Felicia Rush -Scholarship Supervisor, Financial Aid
  • Shannon Saldana -Administrative Assistant III, Children's Lab School
  • Rebecca Sanchez -Specialist, Student Affairs Information Center

 

GRADUATED CLASSES 

FY2019 Class
  • Dr. Rachel Barrera -Instructional Designer, Instructional Web
  • Jason Brown -Advising Supervisor
  • Caryn Christopher -HR Data Coordinator, HR Compensation
  • Angelica Diaz-Miranda -Master Advisor
  • John Ely -Sr. Computer Applications Lab Support Technician
  • Leticia González -Career & Job Readiness Coordinator, College & High School Relations
  • Vanessa Hollis -Sr. Administrative Assistant, Student Affairs
  • Ardilya Jones -Veteran Affairs Specialist
  • De'borah Jones Pool -Success Coach
  • Brenda Kolas -Degree Audit Specialist
  • Emilie Kunze -IT Security Analyst Sr.
  • Sunita Misra -Supervisor, College Prep, Adult Education
  • Daniel Chupe-O'hanlon -Institutional Effectiveness Analyst
  • Belinda Peña -Work Study/Outreach Coordinator
  • Marisa Serrano -Transfer Resources Coordinator
  • Mirosalva Zuniga -Manager, Student Affairs Communication Programs

 

FY2018 Class
  • Heather Beels -Advising Specialist
  • Laura Hague -Student Services Assistant
  • Leticia Hernandez -Student Services Information Center Specialist
  • Young Hwang -Accountant
  • Leah Jensen -Planning and Assessment Specialist 
  • Cameron Keel -Performance Management Coordinator
  • Irene Miller-Lee -Advising (Area of Study) Supervisor, Adult Education
  • Shih-Ting Lee -Instructional Designer
  • Adam Rethlake -Senior IT (Computer Support) Technician
  • Victor Sibaja-Molina -Manager, Instructional Media Production
  • Jennifer Uptmore -Human Resources Specialist
  • Jeff Webb -Senior IT (Computer Support) Technician 
  • Mauri Winters -HR Benefits Program Coordinator

 

FY 2017 Class
  • Nereida Celis -High School Programs Enrollment and Outreach Manager
  • Jennifer Davis -Accelerator Coordinator
  • Richard Griffiths -Institutional Effectiveness Analyst
  • Linda Johnson -Human Resources Assistant II
  • Caroline Koo -Tutoring Specialist/Adjunct Faculty
  • Yenny Luna -Senior Accountant 
  • Scott Nordquist -Computer Applications Technician and Tutor
  • Marcela Nouzovska -CE Workforce Institute Coordinator
  • Vivienne Nuen -Senior Testing Assistant
  • Angela Oubda -Financial Aid Business Analyst
  • Ursula Pike -Instructional Initiatives Coordinator *
  • Theresa Villegas -Shipman- Student Accessibility Services Specialist
  • Trish Welch -Career Resources Director *

FY 2016 Class
  • Candice Brown -Student Life Coordinator 
  • Elnita Fennell -Advising Specialist
  • Jennifer Gray -Interim Manager, Instructional Design *
  • Jamie Hand -Project Manager
  • Annisha Morgan -TSI Coordinator
  • Liz Morris -Student Life Coordinator
  • Keelee Moseley -Senior Programmer Analyst
  • Kendra Singletary -Recruiting/Advising Specialist

FY 2015 Class
  • Leticia Botello -Advising Specialist *
  • Georgia Branch -Instructional Support Services Specialist
  • Jason Edens -Supervisor, Financial Aid Quality Control/Processing *
  • Renee Esparza -Director, Transfer Resources *
  • Tennille Harris -Coordinator, Campus Operations *
  • Mariusz Kajdas -Multimedia Technician
  • Laura Lucas -Instructional Design Specialist
  • Idolina Maldonado -Supervisor, Admissions & Records *
  • Catherine Mas -SI and Bridge Specialist 
  • Christine Okanla -Manager, Assistant Payroll *
  • Debra Peterson -Administrative Assistant III
  • Cayce Pierce -Financial Aid Specialist *
  • Alejandra Polcik -Hispanic Outreach Projects Coordinator *
  • Jason Sanchez -Early College Start Specialist *